Moksleiviai sukūrė Velykų simboliką

Šv. Velykos – pavasario šventė, kupina tradicijų, simbolių ir laikas, kai viskas atgimsta, prisikelia. Krikščionims – tai Kristaus prisikėlimo šventė, kitiems – tai žiemos pabaigos šventė ir artėjančios vasaros ženklas.

Šv. Velykų simboliai visiems labai gerai žinomi: Velykų margučiai, geltoni viščiukai, Velykų kiškutis.

Velykų kiškučio ištakos slypi Vokietijoje. Rašytiniuose šaltiniuose minimas daugiau nei prieš 1500 metų. Jis kaip ir kiaušinis yra gyvybės ir vaisingumo simbolis. Anksčiau daugelis manė, kad būtent jis atneša lauktąjį pavasarį. Pirmasis valgomas kiškutis taip pat buvo iškeptas Vokietijoje apie 1800 metus iš cukraus ir miltų.  Vėliau imta gaminti šokoladinius kiškučius, kepti iš įvairios tešlos. Dabar kiškutis yra ir kaip tradicinis Šv. Velykų simbolis dalijantis vaikams kiaušinius.

Vaikai ruošdamiesi šiai šventei gamina įvairius darbelius su kiškučiais. Jaunesnieji piešia piešinėlius, vyresnieji lipdo iš molio, išpjausto iš medžio, nuneria. Zarasų P. Širvio progimnazijos moksleiviai kiškučius siuvo. Paskatinti kūrybingos technologijų mokytojos Stanislavos Daunaravičienės mokiniai pasiuvo įvairiausių kiškučių – mažesnių ir didesnių, linksmų ir susikaupusių. Vienus pasiuvo iš vienspalvio filco ir papuošė gėlytėmis, drugeliais, kaspinėliais. Kitus –  iš margos tekstilės, papuošė nėriniais, įvairiomis juostelėmis, prikimšo užpildo. Vienspalvius kiškučius papuošė rafijos kaspinėliais ir sustatė ant medžio kaladėlių. Kanapėtus viščiukus sutupdė ant medelio šakų. Visi – kiškučiai, viščiukai ir vaikai dar laukia Atvelykio arba Vaikų Velykėlių.

Ekspozicija „Velykų šventės laukdami“ galite pasigėrėti apsilankę Vaikų literatūros skyriaus edukacinėje erdvėje.

Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos aut.

Parašykite komentarą