Moksleiviams apie dangų ir kosmosą

Spalio 19 dieną Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko paskaita „Kosmoteka“. Lektorius – astronomas Saulius Lovčikas Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos III c ir IV c klasių moksleiviams papasakojo apie įvairius dangaus kūnus.

Dalyviai klausydamiesi ir stebėdami demonstruojamą vizualizaciją pamatė įvairias žvaigždes ir žvaigždynus, išgirdo kada galima juos pamatyti. Sužinojo, kad šienpjovių žvaigždynas gavo tokį pavadinimą, nes panašus į šieno pjovėją. Kad iš 88 žvaigždynų tik 4 pavadinti lietuviškais pavadinimais, kiti yra lotyniški. Žvaigždes galima stebėti pro teleskopą, o pirmąjį teleskopą sukūrė italas Galileo Galilėjus. Kad saulėgrįža, tai metas, kai saulėtekiai sustoja keletui rytų. Papasakojo moksleiviams kaip pagal šešėlius galima nustatyti paros laiką. Ir pasiūlė patiems tai išbandyti, pavyzdžiui, kai šešėlis būna trumpiausias ir galima jį peržengti, tai yra vidurdienis.

Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos III c ir IV c klasių moksleiviai ne tik klausėsi, bet ir daug klausinėjo. Astronomas Saulius Lovčikas profesionaliai ir išsamiai atsakė į smalsuolių klausimus. Pakvietė atvykti į Molėtų observatoriją, kur galima pamatyti ir sužinoti apie dangaus kūnus dar daugiau. Po paskaitos dalyviai lektoriaus pakviesti smalsiai vartė knygas apie žvaigždes, meteoritus, meteorus, kometas, planetas ir palydovus. Klausinėjo, dalijosi patirtimis. Atsisveikino diskutuodami, dalindamiesi įspūdžiais.

Paskaita „Kosmoteka“ Molėtų viešosios bibliotekos projekto „Moderni biblioteka: inovatyvi paslauga „Kosmoteka“ dalis. Projektą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba.

Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotraukos aut.