Pristatyta ukrainistikai skirta mokslo studija

Birželio 22 d. Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko istorikės, visuomenės veikėjos, humanitarinių mokslų daktarės Aldonos Vasiliauskienės mokslo studijos „Lietuva-Ukraina: religija, mokslas, kultūra Vilniaus vienuolių bazilijonų veikloje“ pristatymas.

Kartu su dr. Aldona Vasiliauskiene atvyko būrys bendraminčių – Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas, mokytoja Nijolė Bagdonavičienė (Skapiškis), kultūrininkė Zita Mackevičienė (Utena), Zarasų krašto redaktorė Olga Raugienė.

A. Vasiliauskienė gimė 1945 m. liepos 23 d. Anykščių rajono Galvydžių kaime. Šeimai dėl sovietinės valdžios persekiojimų išsiblaškius, nuo trejų metukų augo Skapiškyje (Kupiškio r.),  globojama kanauninko Nikodemo Kasperiūno.  1964 m. tuometiniame Vilniaus J. Tallat-Kelpšos muzikos technikume baigė liaudies instrumentų studijas (kanklių specialybę). Dirbo įvairiose Vilniaus mokyklose. Neakivaizdžiai baigė studijas Vilniaus universiteto Istorijos fakultete.

Tyrinėja Lietuvos katalikų intelektualinį sąjūdį, Lietuvių katalikų mokslo akademijos ir jos narių veiklą. Nuo 2001 m. susidomėjo ukrainistikos tematika, tyrinėja lietuvių ir ukrainiečių istorinius ir kultūrinius ryšius, Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino istoriją bei veiklą Lietuvoje ir Ukrainoje. Dr. A. Vasiliauskienė yra lietuvių ir ukrainiečių istorikų asociacijos prezidentė, Lvovo (Ukraina) Ivano Franko universiteto vyriausioji mokslo darbuotoja. Aktyvi įvairių seminarų, konferencijų, parodų, renginių organizatorė ir pranešėja.

Humanitarinių mokslų daktarė A. Vasiliauskienė yra daugelio knygų, monografijų, bibliografijų autorė, sudarytoja, pirmojo Lietuvos Statuto (2 t., 1 d.) viena iš rengėjų ir bendraautorių. Jos dėka įamžintas daugelio garbingų Lietuvos dvasininkų atminimas. Geriausiai žinomi jos darbai – ypatingai svarbūs Utenos kraštui – „Kai akademikas kunigas Antanas Liuima SJ prabyla“ (2 dalys, 1995), „Arkivyskupo Mečislovo Reinio gyvenimo ir veiklos datos“ (2003), „Monsinjoras Petras Baltuška“ (2011).

2020 m. pabaigoje išleista daugelį metų brandinta mokslo studija „Lietuva-Ukraina: religija, mokslas, kultūra Vilniaus vienuolių bazilijonų veikloje“ – skirta Šv. Bazilijaus Didžiojo ordino 400 metų jubiliejui (2017) bei artėjančiam 400 metų šv. Juozapato kankiniškos mirties pagerbimui (2023).

Rengdama šią studiją, autorė dirbo bendradarbiaudama su Lvovo nacionalinio universiteto, Josyfo Venjamino Rutskio filosofijos ir teologijos studijų bazilijonų instituto Briuchanovičiuose mokslininkais. Šis tyrimas yra unikalus ir tuo, kad jo autorė yra studijoje pristatomų įvykių ir procesų dalyvė, gebėjusi atskleisti daugeliui visiškai nežinomus abiejų valstybių kultūrinio ir religinio bendradarbiavimo aspektus, supažindinanti su jose veikiančio vienuolių ordino istorija, kurios ištakos siekia XVI a. Primenami nuožmaus carinio ir sovietinio ateistinio teroro kankiniai – žymūs abiejų valstybių kultūrinio bendradarbiavimo veikėjai, kurių atminimą bandyta ištrinti iš abiejų tautų atminties. Visa tai įgauna naują prasmę naujausių tragiškų įvykių kontekste. „Ir šis susitikimas mums tampa svarbus, nes įvykiai Ukrainoje šiek tiek mus labiau įpareigoja domėtis jų šalimi, didžiuotis dabartimi“, – kalbėjo susitikimo moderatorė Zarasų krašto redaktorė Olga Raugienė.

Apie Skapiškio pagrindinės mokyklos (Kupiškio raj.) ryšį su ukrainiečiais bei dr. A. Vasiliauskienės nuveiktus darbus miestelyje ir mokykloje pasakojo Skapiškio pagrindinės mokyklos mokytoja Nijolė Bagdonavičienė. Pranešėja pasidžiaugė miestelyje esančia privačia dr. A. Vasiliauskienės sodyba, kurioje kaupiama ukrainistika (veikia paroda „Pažintis su Ukrainos kultūra“) bei Dievo tarno arkivyskupo Mečislovo Reinio vardo įamžinimas, sulaukianti dėmesio iš mokinių, miestelio gyventojų bei atvykstančių svečių. Maloniai pakvietė zarasiškius apsilankyti. Kultūrininkė Zita Mackevičienė savo pranešime kalbėjo apie Utenos krašto liaudies meną Ukrainoje ir ukrainiečių Utenoje.

Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios klebonas kanauninkas Stanislovas Krumpliauskas ir Salako Švč. M. Marijos Sopulingosios parapijos kunigas Nerijus Pipiras pasidžiaugė dr. A. Vasiliauskienės gražiais darbais, dėkojo už dėmesį kunigams, linkėjo sveikatos, atkaklumo ir parašyti dar daug naudingų visuomenei knygų ir straipsnių.

Parengė Inesa Dumbravienė

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

Nuotraukos autorės