Realizmo tėvas ir gyvenimo stebėtojas

Jeigu kada nors bandėte suvokti, kaip veikia visuomenė, tikėtina, kad Onorė de Balzakas būtų puikus Jūsų gidas. Šis XIX amžiaus prancūzų rašytojas, gimęs 1799 metais ir miręs 1850-aisiais, laikomas vienu iš realizmo pradininkų literatūroje. Jo gyvenimas buvo toks pat intriguojantis kaip ir jo kūriniai.

O. de Balzakas jau nuo mažens labai daug skaitė, buvo gabus ir smalsus, turėjo lakią vaizduotę ir daugybę įvairiausių iliuzijų. Nepaisant tėvų spaudimo studijuoti teisę, Onorė pasirinko rašytojo kelią. Pradžia nebuvo lengva: pirmieji jo romanai buvo nesėkmingi, o jo finansinė padėtis buvo tokia bloga, kad teko gyventi pigiame kambaryje palėpėje, kuriame jis rašydavo naktimis, gerdamas nesuskaičiuojamą kiekį juodos, stiprios kavos. Taip, Balzakas buvo tikras kofeino fanatikas, ir tai galbūt paaiškina, kodėl jis buvo toks produktyvus rašytojas!

Be rašymo, Balzakas taip pat buvo žinomas dėl savo romantiškų nuotykių ir skandalų. Jo pirmoji moteris buvo Laura de Bernie ir, nors jų meilės romanas baigėsi, tačiau pora išlaikė draugiškus santykius iki pat rašytojo mirties. Dar viena rašytojo meilė – lenkų grafienė Evelina Hańska, su kuria jis susirašinėjo beveik 17 metų prieš jų santuoką. Ši meilės istorija prasidėjo nuo laiškų, kuriuose grafienė išreiškė susižavėjimą jo kūryba.

Balzakas mirė santykinai jaunas, būdamas vos 51 metų, tačiau jo kūryba yra milžiniška. Jo didysis opusas – „Žmogiškoji komedija“ („La Comédie Humaine“), tai ciklas, sudarytas iš daugiau nei 90 romanų ir apsakymų, vaizduojančių prancūzų visuomenės gyvenimą. Šiuose kūriniuose susitinka daugybė personažų, kuriuos jis piešė neįtikėtinai detaliai. Balzakas buvo puikus stebėtojas, o jo sukurti socialiniai ir psichologiniai tipai labai įspūdingi, įstringantys atmintin.

Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengta literatūrinė paroda, skirta 225-osioms Onore de Balzako gimimo metinėms. Lentynose – visiems gerai žinomi romanai. O knygos „Tėvas Gorijo“ yra net keli leidimai: nuo pirmosios, išleistos 1930 m. iki pačios naujausios, išleistos praėjusiais metais. Kviečiame apsilankyti ir galbūt, vėl paimti į rankas bent vieną šio iškilaus prancūzų rašytojo knygą. Ir, kai skaitysite Balzaką, nepamirškite padėkoti kavos puodeliui, kuris galėjo būti šalia jo rašant tuos nuostabius romanus.

Knygų paroda veiks iki birželio 28 d.

Jurga Sagadinaitė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. I. Dumbravienės