Svečiuose pas Visagino fotografų mėgėjų klubą „Pozityvas“

Džiaugsmas telktis ir kurti

Neformalus Visagino fotografų mėgėjų klubas „Pozityvas“ pradžiugino dar viena – jau dešimtąja fotografijos paroda, pavadinta „Tarp praeities ir dabarties“. Nors klubą sudaro šeši nariai, tačiau ši graži tradicija – metams prasidėjus surengti naujausių darbų parodą – pasak Visagino viešosios bibliotekos filialo vedėjos Violetos Šeršniovienės, fotografijos mylėtojų yra labai laukiama. Šiemet jubiliejinė „Pozityvo“ paroda pasitikta vasario 3 dieną, Visagino viešosios bibliotekos meno galerijoje bus eksponuojama iki pat vasario pabaigos.

Susirinkusieji į parodos atidarymą ne tik grožėjosi „Pozityvo“ narių darbais, juos aptarinėjo, bendravo su fotografijų autoriais, bet plačiau sužinojo apie klubo veiklą, susitiko su kitų Lietuvos ir Latvijos fotografų klubų nariais. Juk graži bendrystė Visagino fotografus sieja su Daugpilio „Ezerzeme-F“, „Žalio skėčio“, Zarasų „Ežerų žemės“ nariais.

„Pozityvo“ lyderė fotografė Natalja Mitenkova pristatė klubo veiklą ir narius. Dar 2014 m. domėjimasis fotografija sutelkė šešis tiksliųjų mokslų studijas universitetuose baigusius žmones – inžinierius, fizikus, matematikus, architektus, besidarbavusius Ignalinos AE („kilusius iš Ignalinos AE“, – kaip sako jie patys). Tai Marina Jašina, Vilma Koženiauskienė, Natalja Mitenkova, Jevgenij Loginov, Georgij Golentovskij ir Nikolaj Stolicyn. Būtent jis, pasak N.Mitenkovos, ir paskatino tik įsikūrusio klubo narius surengti pirmąją parodą „Mes mylim gyvenimą“. Šis profesionalus fotografas, sutikęs dalyvauti pirmoje „Pozityvo“ parodoje, labai įkvėpė savo kolegas. Kiek leido sveikata, N.Stolicyn dalyvavo visose klubo veiklose. Jo fotografija „Stelmužės ąžuolas“ autoriui pelnė laureato diplomą tarptautiniame „Žemės dienos“ konkurse. Ši pergalė suteikė daug džiaugsmo visai „Pozityvo“ bendruomenei, paskatino ir kitus narius dalyvauti tarptautiniuose fotografijos konkursuose.

Per 10 „Pozityvo“ gyvavimo metų klubo nariai kūrė, ieškojo galimybių tobulėti. N.Mitenkova dėkojo už pažintis, bendrystę su įkvėpusiais, mokiusiais, palaikiusiais Visagino fotografijos meistrais – tai fotografai Aleksej Musatov, Michail Romanovskij, taip pat kitų miestų fotografų klubai. „Pozityvo“ narius vienija meilė fotografijai (dalis jų fotografuoja nuo pat vaikystės), išvykos, susitikimai, darbų aptarimai. Jų fotografijos puošia ne tik Visagino erdves. Darbai eksponuoti kituose Lietuvos miestuose, Latvijoje, dalyvauta tarptautiniuose fotografijos festivaliuose ir parodose, su Daugpilio fotografais surengta bendra paroda „Meilė Baltijos ežerų kraštui“, pelnyta apdovanojimų.

„Pozityvo“ tradicija rengti kasmetinę parodą – savotiška kūrybinė klubo veiklos ataskaita. Ši paroda ypatinga – ji pasižymi darbų žanrų įvairove, leidžia pasigėrėti šiandienos ir XX a. 7-8 dešimtmečio vaizdais, naujausiais kūrybiniais ieškojimais. Eksponuojama 40 naujų, ciklais suskirstytų klubo narių darbų. Čia sau įdomių fotografijų ras peizažų ir portretų, miesto bei gatvės vaizdų, faunos mėgėjai. Spalvota ir juodai balta fotografija. Akimirkos žavesys, nuotaika, šviesos, spalvų ar formų žaismas. Netikėta klubo parodoje – pirmieji natiurmortai. Tarp jų – keli geruoju klubo genijum ir mokytoju vadinamo Michailo Romanovskio darbai. Šis fotografas „Pozityvo“ išvykų ir susitikimų metu niekad nepaleidžia iš rankų fotoaparato ir išsaugo klubui įsimintiniausias akimirkas.

Dar vienoje galerijos salėje – fotografo Nikolajaus Stolicyno studentiška fotografija. Kadangi pats autorius kopė į kalnus, parodoje galima išvysti nespalvotų kalnų, alpinistų fotografijų ciklą. Eksponuojamos ir spalvotos fotografijos, sukurtos autoriui jau atvykus gyventi į Lietuvą. Šių darbų ekspozicija – pagarbos ir atminimo ženklas iškeliavusiam į Amžinybę kolegai. Netekusi N.Stolicyno „Pozityvo“ bendruomenė sulaukė naujo nario – tai fotografas Aleksandr Nazimov.

Jubiliejinės parodos autorius sveikinęs fotografas Aleksej Musatov pabrėžė „Pozityvo“ kūrybinės meistrystės augimą, linkėjo tarptautinių pasiekimų, dovanojo naujausią gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ albumą. Fotografų klubų „Ežerų žemė“ bei „Ezerzeme-F“ atstovai – šių eilučių autorė ir Linards Onzuls – taip pat sveikinome kolegas fotografus, džiaugėmės prasminga veikla, susitikimais, linkėjome naujų kūrybinių idėjų, stiprios sveikatos, daugybės parodų ir pergalių įvairiuose fotografijos konkursuose.

Gitana Kavaliauskaitė

Zarasų fotografų klubo „Ežerų žemė“ narė

Nuotraukų autorius Michail Romanovskij