Ankstyvojo skaitymo skatinimo forumas

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia į Ankstyvojo skaitymo skatinimo forumą. Tai metinis bibliotekos renginys, jo tikslas suburti Lietuvos ir tarptautinę tyrėjų, edukatorių bei kitų specialistų bendruomenę, profesionaliai kalbančią ir skleidžiančią patikimas žinias apie ankstyvojo skaitymo naudą. Forumo programoje – pranešimai, diskusijos ir edukacijos tiek suaugusiesiems, tiek vaikams. Renginys skirtas esamiems ir būsimiems tėvams, taip pat pačių mažiausių vaikų skaitybos ir ugdymo specialistams – bibliotekų, formaliojo ir neformaliojo ugdymo įstaigų specialistams. Kviečiame dalyvauti gyvai (reikalinga registracija) arba stebėti renginio tiesioginę transliaciją.

Pirmąją dieną dr. Austėja Landsbergienė aptars skaitymo įtaką vaiko emocinei ir socialinei raidai – kaip ją paskatinti per skaitymo patirtis. Prof. dr. Bettina Kummerling-Meibauer papasakos, kaip knygos, skirtos vaikams iki trejų metų, skatina vystytis pirminį raštingumą, būtiną sudėtingesniems įgūdžiams – vaizdiniam, kalbiniam ir medijų raštingumui – lavinti. Dr. Ramunė Dirvanskienė apžvelgs neuromokslo tyrimus apie kalbinės aplinkos įtaką ankstyvajai raidai ir paaiškins, kaip šeimos ir ugdymo įstaigos kalbinė aplinka formuoja vaikų smegenis, kokią įtaką daro skirtingi skaitymo būdai ir knygų turinys. Dr. Rita Dukynaitė supažindins, ką rodo tarptautinių organizacijų atliekami Lietuvos mokinių skaitymo gebėjimų tyrimai, kokią įtaką daro namų aplinka vaiko skaitymui, aptars sąsajas su tėvų skaitymu ir ankstyvuoju ugdymu.

Forume taip pat bus pristatytos UNESCO programos, skirtos vaikų edukacijai ir skaitymui, bei apžvelgti pasaulyje vykdomi knygų dovanojimo kūdikiams projektai – kaip jie skatina šeimas skaityti. Atskirai pristatysime Lietuvos projekto „Knygų startas“ veiklas ir tikslus, apžvelgsime viešųjų bibliotekų indėlį į ankstyvojo skaitymo skatinimą. Pirmos dienos programą užbaigs diskusija „Bibliotekų reikšmė ir įtaka ankstyvojo skaitymo kontekste“.

Antrąją forumo dieną dalyvių laukia įvairūs mokymai ir praktiniai užsiėmimai specialistams, tėvams ir šeimoms su mažais vaikais (reikalinga registracija). Taip pat organizuojama praktinė tėvų diskusija „Kaip užauginti skaitančius vaikus“.

Rėmėjai: Europos nacionalinių bibliotekų direktorių konferencija (Conference of European National Librarians, CENL), Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Partneriai: Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, EURead, Latvijos nacionalinė biblioteka, Estijos vaikų literatūros centras, Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos (IBBY) Lietuvos skyrius.

Renginio programa

Parašykite komentarą