Apie Zarasų vardo kilmę ir simbolius

Visiems svarbu ir įdomu kuo daugiau sužinoti apie savo kraštą, miestą, jo simbolius. Penktadienio rytą Zarasų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje vyko literatūros popietė „Zarasų vardo kilmė ir simboliai“.

Yra įvairių mokslinių faktų ir ne viena legenda pasakojanti apie Zarasų miesto atsiradimą, pavadinimo kilmę. Šį sykį popietės dalyviai, Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos stovyklautojai klausėsi legendos apie milžinų šeimą. Pagal ją Zarasų pavadinimas kilęs nuo milžinuko Azeraso vardo, kai šis žaisdamas slėpynių užmigęs, tai susirūpinusiems tėvams jį šaukiant „Azerasai! Azerasai! Azerasai!“, aidas atkartojęs „Zarasai! Zarasai! Zarasai!“ Dalyviai tuo įsitikino patys linksmai šaukdami „Azerasai! Azerasai! Azerasai!“

Kai kurie moksleiviai jau žinojo, kad anksčiau miestas vadinosi Ežerėnais, Novoaleksandrovsku. Suskaičiavę net keturis jo pavadinimus nuo miesto atsiradimo datos – 1506 m. keliavome prie herbo-dėlionės „Elniažuvė“ (dėlionės aut. menininkas Marius Jonutis“). Apžiūrėję ir padiskutavę ką kurie jos elementai simbolizuoja, prisiminėme, kur galima pamatyti oficialų Zarasų herbą. Daugelis nekantravo pasipasakoti, kad matę ant Savivaldybės pastato, ant Zarasų vėliavos. O skulptūra „Elniažuvė“ stovi šalia Savivaldybės.

Kūrybinėse dirbtuvėse įtvirtino žinias pasigamindami Elniažuvę, simbolizuojančią apie Zarasų krašto vandenų ir miškų turtus.

Zina Černovienė,

Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotr. Inesos Dumbravienės