Kviečiame įsijungti – krašto kultūriniai kraštovaizdžiai atgyja!

Zarasų viešoji biblioteka įgyvendina projektą „Skaitmeninių centrų paslaugų plėtra – kultūrinio kraštovaizdžio pasakojimai atgimsta interaktyviai“. Zarasų viešosios bibliotekos Šeimų skaitmeninių veiklų centro bazėje plečiamos veiklos. Kuriamas naujas virtualus akinių turas, jungiantis literatūrinę išmonę, legendas ir pasakojimus bei skaitmenizuotus Zarasų ir Utenos kraštovaizdžio objektus, panaudojant turimą technologinę įrangos bazę ir sukauptą turimą kraštotyros literatūrą.

Todėl visus kviečiame prisijungti ir atsiųsti prisiminimų, legendomis, literatūrines išmone paremtų pasakojimų apie Zarasų rajono kraštovaizdžių perlus – dvarvietes ir piliakalnius. Domėjimasis savo krašto istorija tik auga. Kartu auga ir pagarba savo krašto istorijai.
XIX–XX a. sandūroje Lietuvoje buvo apie 3300 dvarų, piliakalnių gi, Lietuvoje skaičiuojama daugiau kaip 900. Mūsų rajone dvarviečių ir palivarkų tikrai išlikę, jie suskaičiuoti ir aprašyti ir rašytiniuose šaltiniuose. Dvaras – tai ir administracinis vienetas, kartu ir kaip didiko ar bajoro, jo šeimos gyvenamoji vieta. Dvarus Zarasų krašte turėjo ne tik Lietuvos didysis kunigaikštis ir Vilniaus vyskupas, bet ir ypač garsios, turtingos istorijos LDK giminės: Radvilos, Giedraičiai, Narbutai, Pliateriai, Valavičiai, Tiškevičiai, Siesickiai, Ropai, Strutinskiai, Rudaminos ir kt. Deja, jų didybė ir likusi tik fiksuotuose šaltiniuose. Manoma, kad piliakalnio pavadinimas kilęs ne nuo žodžio pilis, bet nuo veiksmažodžio pilti, bet mums įprastai asocijuojasi su kalva, kalnu, kur stovi ar stovėjo pilis, pilies kalnu. Piliakalniais vadinami labai skirtingos išorinės išvaizdos bei vidinės struktūros objektai: nuo labai panašių į paprastas kalvas ankstyvųjų piliakalnių iki gerai matomais grioviais ir pylimais sutvirtintų vėlyvųjų piliaviečių. Jų mūsų krašte nemažai, bet dar daugiau netyrinėtų paslapčių…

Prisidėkite nors mažu prisiminimu. Visi prisiminimai bus įkelti į bibliotekos internetinį krašto žinyną www.krastotyra.zvb.lt, o kai kurie pasakojimai virs virtualios realybės dalimi. Lauksime istorijų žodžiu, raštu, el. paštu aptarnavimo.sk@zarasubiblioteka.lt iki 2020 m. spalio 1 dienos.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba

Parašykite komentarą