Performansas „Istoriniai literatūriniai personažai Zarasų viešosios bibliotekos languose“

Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui paminėti, 2018 m. vasario 16 d. viešojoje bibliotekoje vyko performansas „Istoriniai literatūriniai personažai Zarasų viešosios bibliotekos languose“, kurį režisavo Gražina Karlaitė, finansavo Lietuvos kultūros ministerija ir Lietuvos kultūros taryba. Iškilmingai skambėjo fanfaros, kurias trimitavo Giedrius ir Povilas Lazdauskai, Augustas Gudas. Iš bibliotekos balkono Lietuvos nepriklausomybės aktą skaitė aktorius Gediminas Storpirštis, lietuvių visuomenės veikėjo, Nepriklausomybės akto signataro Jono Basanavičiaus vaidmenyje. Bibliotekos apšviestuose languose pasirodė Lietuvos Respublikos prezidentai: Aleksandras Stulginskis (Justinas Talutis), Antanas Smetona (Ugnius Meškas), Kazys Grinius (Alanas Šablinskas), švietėjas, varpininkas Vincas Kudirka (Dovydas Kavaliauskas), kraštietis kalbotyros profesorius Kazimieras Būga (Karolis Dimitrevičius), kompozitorius, dailininkas Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (Kostas Zakarauskas), rašytojai: Žemaitė (Nijolė Ragauskienė), Šatrijos Ragana (Rasa Juškėnienė), Juozas Tumas Vaižgantas (Olegas Konošovas). Tautišką giesmę „Lietuva brangi“ atliko Gražvydas Gasparavičius.  Priešais biblioteką susidarė „gyvoji“ Lietuva: aukurų ugnis, žmonės ir simboliai, Lietuvos vėliavos spalvų rankų miškas ir paukščiai. Visa tai sukūrė įspūdingą ir nepakartojamą reginį, kuris suvirpino širdį, leido didžiuotis, kad esame gimę lietuviais. Užliejo dėkingumo banga, noras kurti ir įrodyti, kad mūsų protėviai ne veltui kovojo dėl laisvos ir nepriklausomos Lietuvos.