Pirmieji žingsneliai į rankdarbių pasaulį

Siuvinėjimas – tai audinio ar odos puošimas dekoratyviniais dygsniais sukuriant raštą ar piešinį. Ankstyviausi siuvinėjimo pavyzdžiai surasti Egipte, Europoje ir Azijoje siekia kelis tūkstantmečius prieš Kr. Istorikams ir archeologams atradus siuvinėjimo ištakas istoriniuose dokumentuose ir radiniuose išaiškėjo, kad siuvinėjimo medžiagoje užfiksuota žmonijos istorijos kronika. Siuvinėjami liturginiai ir pasaulietiniai drabužiai, aksesuarai, apavas, buitinė ir dekoratyvinė tekstilė. Lietuvoje siuvinėjimas plito nuo seno. Nuo 19 a. tarp bajorų ir miestiečių itin plito mėgėjiškas siuvinėjimas. 20 a. pirmoje pusėje siuvinėjimo buvo mokoma gimnazijose ir specialiuose kursuose. Vykstant kultūros modernizacijai dėmesys siuvinėjimui sumenko. Tačiau 20 amžiaus pabaigoje-21 amžiaus pradžioje siuvinėjimas atgimė. Organizuojami būreliai, klubai, leidžiami žurnalai, vyksta olimpiados. Siuvinėjimas įtrauktas į mokyklų technologijų pamokų programas. Jis populiarus ir Zarasų rajono mokyklose.

Įvairiaspalviais siūlais ant tekstilės išsiuvinėti nameliai išsirikiavę Vaikų literatūros skyriaus edukacinėje erdvėje ekspozicijoje „Pirmieji bandymai siuvinėti“ – Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos V C klasės moksleivių darbeliai. Įvairiais dygsneliais išsiuvinėtų kūrinėlių autoriai – Beatričė, Brigita, Danil, Domantas, Dominykas, Judita, Justina, Kornelija, Kotryna, Majus, Mingailė, Nil. Juos su rankdarbių pasaulio pirmaisiais žingsneliais supažindino technologijų mokytoja Stanislava Daunaravičienė, nuolat skatinanti savo mokinius tobulėti kūrybiškai ir su jais dalyvaujanti rajono ir respublikinėse technologijų olimpiadose.

Parodėlę „Pirmieji bandymai siuvinėti“ kviečiame aplankyti iki vasario 4 d.

Zina Černovienė, Zarasų viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos autorės