Iš paukščių čiulbėjimo, iš šviesėjančių vakarų, nedrąsių pumpurėlių, gaivaus lietaus atpažįstame pavasarį. Jo kuriamoji jėga, žavesys dažniau atveria langus ir mūsų širdis gražioms svajonėms, geresniems darbams, sustiprina tikėjimą sėkme. O mes, apsvaigę nuo dangaus žydrynės, nuo drungno žemės kvapo, grožėdamiesi bundančia gamta, skubėsime pirmąja žaluma puošti Velykų stalo.
Velykos – pati gražiausia pavasario šventė, siejama su visapusišku Gamtos ir Žmogaus atgimimu. Tai krikščioniška šventė, suteikianti galimybę atleisti, suprasti, pradėti viską iš naujo. Ji suteikia mums tikėjimą ir viltį. Velykos – kilnojama šventė, švenčiama pirmąjį mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Ji turi gilias tradicijas. Tikėta, kad mirusiųjų vėlės išlenda kartu su atgimstančia gamta, bet paskui pasitraukia po pirmojo Perkūno. Velykos mūsų protėvių buvo švenčiama kaip gamtos atbudimo šventė. Atėjus krikščionybei, ši šventė sutapatinta su Kristaus prisikėlimu. Likę papročiai – marginti kiaušiniai, lalavimai kilę iš pagonių pavasario gamtos atgimimo šventės. Lalavimai – tai gražus lietuvių paprotys per Šv.Velykas lankyti visus kaimo gyventojus, sveikinant juos su atėjusiu pavasariu, su Šv. Velykom. Svarbiausias Velykų atributas – kiaušinis, simbolizuojantis vaisingumą, atsinaujinimą, gamtos prisikėlimą. Kiaušiniai marginami nuo neatmenamų laikų, o jų spalva turi simbolinę reikšmę. Žalia spalva simbolizuoja atgimstančią gamtą, raudona – išsklaido blogį, mėlyna – gerą orą, juoda spalva simbolizuoja deivę Žemyną.
Skaitytojų aptarnavimo skyriuje šiai gražiai šventei parengtoje parodoje „Būkim atviri prisikėlimo žiniai“ gausu leidinių apie velykų tradicijas, apeigas, papročius. Tai V.Kudirkos knygelė „Velykų šventės“, P.Dundulienės „Lietuvių šventės: tradicijos, papročiai, apeigos“, B. Buračo „Lietuvių kaimo papročiai“. Margučių marginimo paslaptis atskleidžia F. Marcinko ir N.Jurėnienės knygelė „Margutis šventų velykų simbolis“. Kaip paruošti vaišes sužinosite iš R.Ruzgienės knygelės „Lietuvių apeiginiai valgiai“, M.Jonikienės knygos „Vaišės“, K. Buožytės-Brundzienės knygutės „Velykų vaišės“. Kaip papuošti namus, gražiai serviruoti stalą ir dar daug įvairių įdėjų galite rasti žurnaluose „Mūsų namai“, „Ji“.
Teatrieda prie kiekvieno slenksčio, prie kiekvienos širdies Velykų margutis. Tenušvinta Vilties šviesa Jūsų namai.
Parengė Aldona Kazlauskienė
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė