Velykinių atvirukų paroda iš profesoriaus Liudo Mažylio asmeninės kolekcijos

Šv. Velykų proga Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos lankytojus kviečiame susipažinti su Europos Parlamento nario, prof. Liudo Mažylio velykiniais atvirukais iš jo asmeninės kolekcijos. Bibliotekos I a. galerijos stiklo vitrinose eksponuojami 36 Lietuvos tarpukario laikotarpio atvirukai. Akį džiugina paspalvinti kiaušiniai, viščiukai, zuikučiai, pumpuruotos augalų šakelės, laimingų žmonių veidai. Ant kiekvieno atviruko ranka užrašytas nuoširdus sveikinimas ar palinkėjimas, kas suteikia atvirukui ypatingą išliekamąją vertę. Visi atvirukai yra panašaus formato ir neperlenkiami, nes tuo metu buvo lengviau siųsti paštu kaip atvirlaiškius. Popierinių atvirukų tradicija tikrai neišnykusi, priešingai – ji ir vėl atgimsta.

Šios įdomios parodos iniciatorė – aktyvi bibliotekos skaitytoja ir visuomenininkė Vaida Lazdauskienė. Ją ir pakalbinome.

Kaip gimė idėja pristatyti asmeninių atvirukų kolekciją bibliotekoje?

Su profesoriumi buvome susitikę kovo 18 dieną Dusetų K. Būgos gimnazijoje, kur jis turėjo susitikimą su gimnazistais. Žinodama, kad profesorius yra aistringas kolekcininkas, pasiteiravau apie galimybę zarasiečiams pamatyti kažką iš jo kolekcijų. Mielai sutiko ir pasiūlė artėjančių Šv. Velykų proga išeksponuoti tarpukario atvirukų kolekciją. Taip kolekcija ir atkeliavo iš Kauno į Zarasus.

Ką pasakojo prof. Liudas Mažylis apie savo kolekciją?

Pasak prof. L. Mažylio, atvirukai buvo išleisti arba siųsti tarpukario Lietuvoje. Taip pat kai kurie atvirukai yra piešti ranka, o kiti – išleisti knygynuose. Kiekvienas atvirukas atspindi to laikmečio ypatumus: istoriją, kultūrą, estetiką – tai jam širdžiai brangu…

Atkreipė dėmesį, kad Šv. Velykų simbolika atvirukuose bei pašto ženkluose išsiskiria į pagoniškąją ir krikščioniškąją. Įdomu ir tai, kad nors esame labai katalikiškas kraštas, bet Šv. Velykoms skirtose atvirukuose krikščioniška simbolika (pvz.: Kristaus atvaizdai) naudojama retai. Daug dažniau velykinių sveikinimų paveikslėliuose regime paspalvintus kiaušinius, mažus viščiukus, kiškučius, žibutes, pakalnutes, augalų šakeles su pumpurais, taip pat matome atvirukus su laimingų žmonių veidais. Tad tokie velykiniai atvirukai neretai būna spalvingi, jaukūs, primenantys apie artėjantį pavasarį bei gamtos atgimimą.

Ką palinkėjo profesorius zarasiečiams, kurie matys jo atvirukų kolekciją?

Europos Parlamento narys, kolekcininkas ir Lietuvos filatelistų sąjungos narys prof. Liudas Mažylis nuoširdžiai sveikina Zarasų krašto žmones su pavasario, atgimimo švente. Džiugių Šv. Velykų! Stiprybės visiems!

O mes visus kviečiame nepraleisti švenčių progomis nusiųsti savo pirmojo atviruko, jei to dar nepadarėte. Kviečiame susipažinti su paroda. Paroda veiks iki Sekminių.

Trumpas vaizdo įrašas: https://www.youtube.com/watch?v=NX5n5xgwQLI&t=12s

Parengė Jolanta Lementauskienė