Gruodžio 28 dieną 12 valandą kviečiame į Dianos Gancevskaitės pjesės ,,Aspergeriai ir šparagai” nuotolinius skaitymus

Gruodžio 28 dieną 12 valandą VšĮ „Teatro istorijos” kviiečia į Dianos Gancevskaitės pjesės ,,Aspergeriai ir šparagai” skaitymus Zoom platformoje.,,Aspergeriai ir šparagai” originali pjesė, kurioje atskleidžiama bei apmąstoma tai, kaip pasaulį patiria, mato, girdi, jaučia ir suvokia Aspergerio sindromą (AS) turintys vaikai.

Praneškite apie savo dalyvavimą el.paštu teatroistorijos@gmail.com ir jums bus išsiųsta prisijungimo nuoroda.

Aspergerio sindromas – tai autizmo spektro sutrikimas, dažnai suteikiantis vaikams specifinių iš-skirtinių talentų ir gebėjimų, o kartu su jais – ir didelių sunkumų, susijusių su vadinamuoju socialiniu jausmu, t. y. gebėjimu laisvai bendrauti su kitais žmonėmis, perprasti jų ketinimus, integruotis į visuomenę. AS sindromą turintys vaikai pasaulį dažnai jaučia kaip itin triukšmingą aplinką, jie susiduria su sensorinėmis, t. y. jutimo problemomis: gali būti ypač jautrūs tam, ką ragauja, liečia, užuodžia, mato ar girdi. Šie dalykai kasdienybėje juos dažnai išmuša iš vėžių, kelia fizinį skausmą, paniką. Sutrikę jaučiasi ir jų tėvai bei pedagogai, Lietuvoje vis dar negaunantys profesionalios pagalbos, be to, mūsų šalyje stebėtinai nedaug informacijos apie šį įgimtą sutrikimą – jis tik diagno-zuojamas, o kaip su juo gyventi, kaip padėti savo vaikui ir sau, kaip integruotis į visuomeninį gyve-nimą – visa tai paliekama pačiai AS sindromą turinčiojo šeimai.
Mokykloje tokie vaikai dažnai atrodo kaip keistuoliai bei tampa patyčių objektu. Dėl šių savybių, nuolatinio patiriamo nerimo ir profesionalios pagalbos trūkumo AS sindromą turintys vaikai užaugę sunkiai pritampa visuomenėje ir, remiantis mokslinių tyrimų duomenimis, dažnai serga priklauso-mybės ligomis bei yra linkę į savižudybę.

„Aspergeriai ir šparagai“ klausytojui leis pamatyti ir pajusti pasaulį per šių padidinto jautrumo žmonių prizmę, geriau suprasti tiek juos, tiek save bei vėliau kurti konstruktyvius ryšius su AS tu-rinčiais artimaisiais, padėti jiems jaustis pilnaverte visuomenės dalimi, atskleis su kokiais sunkumais jie ir jų tėvai susiduria kasdieniame gyvenime, padės AS sindromą turintiems vaikams lengviau integruotis į visuomenę bei tapti lygiateisiais, pilnaverčiais jos nariais.

Pjesė sukurta remiantis Marko Haddono romanu „Tas keistas nutikimas šuniui naktį“, J. D. Salinge-rio apsakymu „Laivelyje“ bei autobiografinėmis šeimų auginančių AS turinčius vaikus patirtimis
Pjesės autorė rašytoja, vaikų literatūros kritikė Diana Gancevskaitė. Pjesės skaitymus režisuoja Goda Januškevičiūtė. Kūrinį skaito aktoriai – Gabija Jaraminaitė, Artūras Dubaka, Kristina Mauruše-vičiūtė, Rasa Kulytė Polini.

Pjesės sukūrimą ir skaitymus finasuoja Lietuvos Kultūros taryba. Renginio prodiuseris – Všį Teatro istorijos.